flag Судова влада України

Стара версія сайту | Лист вебмайстру

Пам’ятка для представників ЗМІ
щодо перебування в приміщенні Вишгородського районного суду Київської області та особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання
 
Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності Вашої роботи під час висвітлення судового розгляду справ на базі Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про інформацію», Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) України», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про державну таємницю», Закону України «Про доступ до судових рішень» та Правил пропуску осіб до приміщень судів та на їх територію транспортних засобів, затверджені наказом Державної судової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України.
Доступ журналістів до приміщення суду
Доступ журналістів до приміщення суду і судових залів, де відкрито слухаються справи відбувається на загальних підставах.
Працівники ЗМІ можуть пред’явити редакційне посвідчення, а за його відсутності – документ, що посвідчує особу.
Працівники ЗМІ не обмежуються в доступі до приміщення суду або його залів на тій підставі, що вони не є учасниками процесу, не мають стосунку до конкретної справи, яка розглядається в суді.
 Доступ журналістів на судові засідання
Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом.
Для здійснення фото і кінозйомки, відео, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із відповідним клопотанням до головуючого судді у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті суду), для отримання акредитації. При цьому знімати в залі судового засідання до надання судом відповідного дозволу не можна. Перед початком судового засідання можна налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото та відео зйомки. Клопотання про фото та відео зйомку розглядається на початку судового засідання. Для здійснення прямої радіо чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися також до суду (Голови суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду. Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому залі судових засідань, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ.
Судове рішення оголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або – тією мірою, що визнана судом необхідною, –коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Представники ЗМІ без попереднього дозволу (акредитації) мають право бути присутніми на відкритому судовому засіданні під час проголошення судових рішень.
Розгляд справи у закритому засіданні допускається за оголошеною публічно мотивованою ухвалою суду лише у випадках, передбачених процесуальним законом.
Під час проведення закритих судових засідань доступ до залу судового засідання обмежується.
Порядок під час судового засідання
Прес- секретар суду  координує розташування журналістів в залі, забезпечуючи представництво від різних ЗМІ.
Пріоритет може надаватися журналістам, які попередньо звернулися до суду з відповідним запитом.
Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їх процесуальних прав.
Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, передбачених законом. При розгляді справ перебіг судового процесу фіксується технічними засобами в порядку, встановленому законом.
Обов’язки представників ЗМІ в приміщенні суду (залі судових засідань)
Представники ЗМІ відвідуючи суд з метою виконання професійних обов’язків, мають ознайомитися з цією пам’яткою та бути обізнаними:  з необхідністю прояву поваги до суддів та апарату суду;  про гарантії кожної особи на повагу до приватності; з поняттям презумпції невинуватості; про право кожного на справедливий судовий розгляд справ неупередженим судом.
Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для інших відвідувачів суду.
Присутність працівників ЗМІ у залі судового засідання під час розгляду справи не повинна відволікати суд та учасників процесу. У разі зауважень з боку судді на неналежну поведінку слід вибачитись і врахувати зауваження або мовчки залишити зал суду.
Непокора чи ігнорування зауважень судді може кваліфікуватися як прояв неповаги до суду і може стати підставою для примусового видалення із зали і накладення адміністративного стягнення" у формі штрафу" або адміністративного арешту.
Фото, відео або телезйомки у загальних приміщеннях суду (вестибюлі, коридорах тощо) бажано уникати, оскільки відвідувачі суду мають право на захист своєї приватності. У разі потреби ідентифікації відеосюжету як такого, що ведеться з приміщення суду, операторам рекомендується знімати на тлі вивіски суду ззовні
Можливість фото, відео та телезйомки у залі суду під час відкритого судового процесу вирішується судом по кожній справі з урахуванням думки учасників процесу та інтересів правосуддя (з огляду на права неповнолітніх, потерпілих від кримінального правопорушення, потребу захисту свідків тощо).
Оскільки судді не мають права коментувати справи, які перебувають у їхньому провадженні, інформацію про суть конфлікту, його правову природу і можливі правові наслідки для учасників судового процесу можна отримати з прес-релізу на сайті суду в розділі «Новини» та додаткового рекомендується спілкуватися з адвокатами всіх сторін, прокурором та експертами.
Представники ЗМІ мають бути добре обізнані з правовими наслідками поширення у своїх матеріалах недостовірної інформації про особу (дифамація) та/або за розголошення конфіденційної інформації (втручання в приватне життя ).
Проведення інтерв’ю з суддею - спікером (суддею)
Представникам ЗМІ бажано завчасно планувати інтерв’ю з суддею - спікером (суддею), повідомляти про тему розмови, обсяг, орієнтовану дату та час зустрічі (з подальшою датою виходу матеріалу) бажано прес-секретаря суду.
Правовий статус учасників інтерв’ю визначено, так, що той, хто бере інтерв’ю, і той, хто відповідає на питання, є співавторами інтерв’ю.
При плануванні інтерв’ю з суддею - спікером (суддею) журналісти мають усвідомлювати можливість обмеження тематики спілкування "через те, що відповідно до Кодексу суддівської етики, суддя не має права: розголошувати інформацію, що стала йому відома у зв’язку з розглядом справи; робити публічних заяв, коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у провадженні суду, піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили.
У випадку погодження проведення інтерв’ю суддя - спікер (суддя) з метою ефективного використання свого часу із напруженого графіку може встановити чіткі часові рамки свого спілкування з журналістом.
Додаткова інформація:
про дату, час і місце проведення відкритого судового засідання у Вишгородському районному суді Київської області можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду http://vsh.ko.court.gov.ua/sud1009/ у розділі «Списки справ призначених до розгляду» - http://vsh.ko.court.gov.ua/sud1009/2/csz/, також списки справ вивішуються на стенді, розміщеному в приміщенні суду;
рішення Вишгородського районного суду Київської області розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень - http://www.reyestr.court.gov.ua/ ;
із зразком клопотання про дозвіл на проведення фото і кінозйомки, теле, відео звукозапису із застосуванням відео-звукозаписуючої апаратури, трансляції судового засідання по радіо чи телебаченню можна ознайомитись на сайті суду в розділі «Прес- центр» - «Зразки заяв».