flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення

11 листопада 2014, 10:24
УЗАГАЛЬНЕННЯ
щодо розгляду Вишгородським районним судом Київської області в 2013 - 2014 роках спорів, що виникають із земельних правовідносин, виникнення спірних та проблемних питань в процесі їх розгляду.
 
На виконання листа секретаря судової палати з розгляду цивільних справах Апеляційного суду Київської області від 07 жовтня 2014 року за №____ 07-16/14 Вишгородським районним судом Київської області проведено узагальнено щодо розгляду Вишгородським районним судом Київської області спорів в 2013 – 2014 роках, що виникають із земельних правовідносин, виникнення спірних та проблемних питань в процесі їх розгляду.
 
          Під час проведення узагальнення, вивчено статистичні звіти за 2013-2014 рік, обліково-статистичні картки тощо.
Згідно ст.. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується . Це право набувається і реалізується громадянами , юридичними особами та державною виключно відповідно до закону.
Земельна ділянка — частина земної поверхні, що має фіксовані межі, характеризується певним місцерозташуванням, природними властивостями, фізичними параметрами, правовим і господарським станом та іншими характеристиками.
     Право   власності   на   землю   набувається і реалізуєтьсягромадянами, юридичними особами та державою лише відповідно доземельного законодавства, що регулює земельні відносини з метоюзабезпечення    права   на   землю   громадян,юридичних   осіб,територіальних    громад   і   держави,   передбачає   раціональневикористання та охорону земель.    
В останні роки особливо гостро стало в Україні питання щодо землі. Зокрема велика кількість питань вирішується в судовому порядку, це такі як: визнання права власності на земельну ділянку, припинення права власності на земельну ділянку, визнання незаконними рішень про надання земельних ділянок та скасування державних актів на землю, витребування земельних ділянок , визнання недійсними та розірвання договорів оренди, визначення порядку користування земельною ділянкою. Дана ситуація виникла через те, що законодавство, яке регулює розгляд питань даної категорії , не є досконалим.
         Будь-які правовідносини є вольовими суспільними відносинами між людьми, взаємні права та обов’язки яких врегульовані нормами права.

        Земельні правовідносини являють собою суспільні відносини, що виникають у сфері взаємодії суспільства з навколишнім природним середовищем і врегульовані нормами земельного права.

            Саме через земельні правовідносини виявляється ступінь реальності та ефективності земельно-правових норм, оскільки будь-які правовідносини становлять механізм дії правових норм, у якому поведінка суб’єктів права спрямовується у потрібне для держави русло (наприклад, власник земельної ділянки використовує її на свій розсуд, і втручання в його діяльність заборонено). Виникнення спірних земельних правовідносин пов’язані  з порушенням законних прав суб'єкта з боку інших осіб.  
           Виникнення земельних спорів про порушення права землеволодіння (землекористування) пояснюється рядом причин. У процесі здійснення права на землю окремими особами відбувається зіткнення їхніх інтересів з приводу меж, цілей і характеру використання наданих їм земельних ділянок. Бурхливий розвиток промислового будівництва призводить до того, що під несільськогосподарські потреби використовуються землі сільськогосподарського призначення.
            Таким чином, порушується один з основних принципів права на землю - його стійкість. Принцип стійкості означає, що ніхто з суб'єктів права на землю не може бути позбавлений свого права на земельну ділянку інакше, як тільки на підставах, зазначених у законі. Стійкість права землекористування (а саме в цій формі переважає право на землю) передбачає встановлення тривалих термінів користування землею, чим забезпечується правильність і раціональність використання землі.
            Як відомо, право володіння землею грунтується на факті надання землі державою, або договорів купівлі-продажу або оренди. Право володіння є юридичною формою закріплення виробленого державою розподілу земель між землекористувачами (в широкому сенсі слова), юридичною підставою для визначення приналежності земельної ділянки даному землекористувачеві. Право володіння має велику практичну важливість для землекористувача. Воно є способом огородження його права від зазіхання третіх осіб і може бути захищається, як самостійна правомочність. 
    Судді суворо дотримуються вимог процесуального законодавства на стадії прийняття позовних заяв та підготовки справ до розгляду, перевіряють відповідність заяв вимогам статей 119, 120 ЦПК.
       Процесуальний порядок вирішення  спорів, що виникають із земельних правовідносин визначається Конституцією України, Цивільним процесуальним кодексом України, Земельним Кодексом України, Постановою Пленуму ВСУ від 16.04.2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про охорону земель».
         В загальному розгляд даної категорії справ здійснювався суддями у встановлені законодавством строки,
 Провівши узагальнення спорів що виникають із земельних правовідносин, з якими громадяни звертаються до суду, основними причинами таких звернень є:
-          неврегульованість відповідних відносин чинним законодавством;
-          внутрішня суперечливість норм земельного законодавства, що регулюють однотипні відносини;
-          суперечливість між нормами земельного права і нормами інших природноресурсових галузей права, які регулюють близькі за змістом положення;
-          розбіжності у розумінні положень законодавства та недостатня правова поінформованість учасників земельно-правових спорів.
Всього у 2013 році у Вишгородському районному суді Київської області перебувало в провадженні 74 справи пов»язані із земельними спорами, з них : розглянуто – 52 справ , ухвалення рішення – 42 справа, закрито провадження – 2 справа,  не розглянуто – 22 справ 
За 1 півріччя 2014 року перебувало в провадженні 35 справ пов»язані із земельними спорами, з них : розглянуто – 17 справ , ухвалення рішення –11 справа, закрито провадження – 1 справа, не розглянуто – 18 справ.
Розглянемо деякі зі справ.
          Цивільна справа за позовом Особа 1 до Особа2, Особа 3 про визнання незаконним та скасування розпорядження , визнання дійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки ..
         Рішенням судді Вишгородського районного суду Київської області позов задоволено частково та винесено рішення про визнання незаконним та скасування розпоряджння «Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду на 49 років для сінокосіння Особа 3 на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області (за межами населеного пункту)», визнано недійсним договір оренди земельної ділянки , площею 0,1350 га. для сінокосіння строком на 49 років та зареєстрований в управлінні Держкомзему у Вишгородському районі Київської області. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
         Рішенням Апеляційного суду Київської області рішення Вишгородського районного суду Київської області скасовано частково та прийнято нове рішення, яким відмовлено у позові Особа 1 до Особа2, Особа 3 про визнання незаконним та скасування розпорядження , визнання дійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки.
         Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ рішення апеляційного суду Київської області залишено без змін.
         Цивільна справа за позовом Особа 1 до Особа 2, Особа 3 про визнання незаконним та скасування розпорядження , визнання дійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки ..
         Рішенням судді Вишгородського районного суду Київської області в задоволенні позову про     часткове визнання   недійсними розпорядження , договору оренди та усунення перешкод   у користуванні   власністю відмовлено в повному обсязі, зустрічний позов      про право власності   на нерухоме майно, часткове скасування   рішення про державну реєстрацію права власності та зобов’язання звільнити     самовільно зайняту земельну ділянку задоволено, визнано недійсним   свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме   Ж-навіс над басейном, З-альтанка, ІV- тротуар, VІ-плавальний басейн, VІІ-колодязь інженерних   мереж, 5-8 паркан, скасувано рішення   про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно   в частині реєстрації права власності   на об’єкти нерухомого майна, а саме   Ж-навіс над басейном, З-альтанка, ІV- тротуар, VІ-плавальний басейн, VІІ-колодязь інженерних   мереж, 5-8 паркан,  зобов’язано звільнити за власний рахунок самовільно зайняту земельну ділянку та привести її у придатний стан для використання шляхом знесення   побудованих споруд, а саме:   навісу над басейном, альтанки, тротуару, плавального басейну, колодязя інженерних мереж та паркану.
         Рішенням Апеляційного суду Київської області рішення Вишгородського районного суду Київської області– залишено без змін.
В провадженні Вишгородського районного суд Київської області за 2013 – перше півріччя 2014 р.р. не перебувало таких справ:
·        про набуття права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, земель водного, лісового фонду, земель рекреаційного призначення
·        про зміну цільового призначення земельної ділянку
·        про набуття права на земельну ділянку за давністю користування (набувальна давність) ст. 119 ЗК України
 
     Земельний спір виникає з приводу дійсного або можливого порушення конкретних земельних прав суб'єкта, причому в останньому випадку спір розглядається до фактичного з'ясування обставин, які підтверджують, що дійсного порушення земельного права немає.
              Проте при розгляді  справ даної категорії  судді повно з’ясовували обставини справи, права та обов’язки сторін, перевіряли обґрунтованість їх доводів та заперечень, давали належну оцінку зібраним доказам, 
                   Переважно проблемних та спірних питань чи будь – яких значних труднощів при розгляді справ що виникають із земельних правовідносин в Вишгородському районному суді Київської області, не виникало. Однак дана категорія справ є досить складною, з численними відповідачами, вимагає витребовування та вивчення документів по земельним кадастрам, технічної документації, що призводить до тривалого розгляду цих справ, що є порушенням процесуальних строків розгляду. На наш погляд , для правильного вирішення земельного спору, було б доцільно по даній категорії справ залучати в якості спеціаліста кадастровий центр, однак суд обмежений ст. 137 ЦПК України
        
 
          Голова
          Вишгородського районного суду
          Київської області                                                     Л.Ф.Войнаренко
 
 
 
            Виконавець
            Журавльова С.В.