Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Арешт майна за п. 7 ст. 131 КПК України є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження під час досудового розслідування.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
За ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 16 КПК України позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Крім того, діючим КПК чітко встановлено мету застосування арешту майна, формування та вимоги до такого клопотання при подачі прокурором/слідчим за погодження з прокурором/цивільним позивачем.
Даний вид клопотань підлягає розгляду слідчими суддями у відповідність до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України.
Так, в період з 2017 року по 01.03.2018 року до Вишгородського районного суду Київської області було подано та розглянуто слідчими суддями 110 клопотань про арешт майна, з них:
При розгляді клопотань даного виду слідчі судді керувались, зокрема Главою 17 КПК України та листом ВССУ «Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження» від 05.04.2013, № 223-559/0/4-13.
Задовольняючи клопотання про арешт майна слідчі судді встановлювали, зокрема:
Підставами для відмови в задоволені клопотань про арешт майна слугувало здебільшого:
Випадки повернення слідчими суддями клопотань про накладення арешту на майно на виконання вимог ч. 3 ст. 172 КПК України мали місце з причин пропущення органом досудового розслідування строку на таке звернення за приписами ч. 5 ст. 171 КПК України та не відповідність останніх вимогам ст. 171 КПК України.
На разі такі ухвали є остаточними та набрали законної сили.
Додатково, аналізом показників надходження та розгляду клопотань про арешт майна в рамках кримінальних проваджень за ознаками ст. ст. 239, 239-1 КК України встановлено, що в період 2017 року по 01.03.2018 року до суду надійшло чотири таких клопотання поданих органом дізнання, з них:
Так, два клопотання підлягали задоволенню з підстав:
Причинами відмови слідчими суддями в задоволені двох клопотань про арешт майна слугувала:
Враховуючи викладене наголошуємо, що слідчими суддями виявлені випадки подачі заявниками (органом дізнання) не достатньо обґрунтованих клопотань про арешт такого майна, та випадки відсутності в матеріалах поданих клопотань документів, які підтверджували право власності на майно, на яке пропонувалось накласти арешт.
Крім того, в період з 2017 року по 01.03.2018 рік виявлено єдиний випадок оскарження органом дізнання рішення слідчого судді в рамках кримінального проваджень за ст. 239 КК України. Так, переглядаючи вказане рішення колегія суддів апеляційної інстанції погодилась з висновками слідчого судді Вишгородського районного суду Київської області про необґрунтованість заявленого органом дізнання клопотання щодо арешту майна, та залишила рішення про відмову в його задоволенні без змін.
На разі, досудове розслідування за ст. ст. 239, 239-1 КК України триває, з чого випливає відсутність в провадженні Вишгородського районного суду Київської області обвинувальних актів за ознаками вчинення кримінальних правопорушень передбачених ст. ст. 239, 239-1 КК України.
На останок зазначаємо, що слідчі судді Вишгородського районного суду Київської області вирішуючи питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у кожному конкретному випадку розгляду відповідних клопотань виходили з принципу дотримання прав, свобод та інтересів всіх осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, діяли у межах і відповідно до вимог закону, перевіряли наявність об'єктивної необхідності та виправданості такого втручання у права і свободи особи, з подальшим з'ясуванням можливості досягнення мети, на яку посилались автори клопотань.
Інфографіка показників: