flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація про розгляд слідчими суддями Вишгородського районного суду клопотань органу досудового розслідування про призначення судово-медичних експертиз померлих

28 березня 2018, 17:43

  15 грудня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

  Приписами прикінцевих положень КПК України через три місяці після набуття чинності вказаного закону вводяться зміни, зокрема щодо порядку призначення судово-медичної експертизи померлих.

  З 15 березня 2018 року судово-медичні експертизи у кримінальному провадженні  почали проводитись виключно за ухвалою слідчого судді (раніше слідчий чи прокурор призначали експертизу своєю постановою)

  Пунктом 5 розділу ІV Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини передбачено, що обов’язково направляють для проведення судово-медичної експертизи трупи (частини  трупів) людей:

  - з ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;

  - смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах;

  - смерть яких настала поза місцем їхнього проживання;

  - особу яких не встановлено.

  Згідно із пунктом 3 розділу ІІ зазначеного Порядку у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку на місце події виїжджає лікар чи фельдшер закладу охорони здоров’я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров’я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).

  Згідно ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права.

  За ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.

  Враховуючи викладене вбачається, що зміни до КПК України, які набули надзвичайного розголосу в суспільстві, стосуються виключно наведених обов’язкових випадків направлення для проведення судово-медичної експертизи та не стосуються усіх померлих.

  Так, в період з 15 березня 2018 року по 28 березня 2018 року до Вишгородського районного суду Київської області надійшло лише вісім клопотань органу досудового розслідування про проведення експертиз по матеріалам кримінальних проваджень.

  Клопотання, які були розглянуті слідчими суддями станом на 28.03.2018 року підлягали задоволенню.

  Розгляд таких клопотань здійснювався слідчими суддями Вишгородського районного суду Київської області у строки визначені  ч. 3 ст. 244 КПК України.

 

  Інформує прес-служба суду