ПОРЯДОК взаємодії Вишгородського районного суду Київської області з журналістами та представникамизасобів масової інформації
Взаємодія Вишгородського районного суду Київської області з журналістами та представниками засобів масової інформації, в тому числі соціальними медіа, електронними інтернет-ресурсами відбувається згідно діючих норм Конституції України, законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення і радіомовлення», «Про інформаційні агентства», Правил внутрішнього службового розпорядку суду, Правил внутрішнього трудового розпорядку суду, Правил пропуску осіб до приміщення суду та його територію транспортних засобів та цього Порядку.
Комунікація між прес-секретарем суду, журналістами та представниками засобів масової інформації (далі ЗМІ) будується на принципах етичності, доброзичливості, взаємоповаги та точності.
Допуск до приміщення суду декларується Правилами пропуску осіб до приміщення та його територію транспортних засобів. За приписами пункту 2.9. журналісти, працівники засобів масової інформації пропускаються за пред’явленням документа, що посвідчує особу працівника засобу масової інформації. Застосування ними під час судового засідання аудіо-, фото-, відео- апаратури здійснюється в порядку, встановленому відповідним процесуальним законодавством.
Організація роботи із взаємодії та супроводу до залів судових засідань, в тому числі в межах приміщення суду журналістів та представників ЗМІ здійснюється прес-секретарем суду.
Прес-секретар забезпечує супровід в межах приміщення суду журналістів та представників ЗМІ та здійснює координаційну діяльність журналістів та представників ЗМІ на судових процесах.
Доступ журналістів та представників ЗМІ до залів судових засідань, де відкрито слухаються справи, здійснюється за координації прес-секретаря. Перед судовим засіданням прес-секретар повідомляє присутнім журналістам та представникам ЗМІ правила поведінки в залі судового засідання, заборони встановлені у судових засіданнях та можливе настання відповідальності за неналежну поведінку в суді. Додаткове інформування відображається в роз’ясненні правил та обмежень здійснення трансляції (в тому числі по радіо, ТБ, в інтернеті, соціальних мережах) та вручення єдиної інфографічної пам’ятки розробленої Комунікаційним комітетом системи правосуддя та українсько-канадського проекту підтримки судової реформи.
Доступ журналістів та представників ЗМІ до залів судових засідань на закриті судові процеси не допускається. Прес-секретар здійснює координацію щодо інформування про дату, час прилюдного проголошення рішення судом, наявність прав журналістів та представників ЗМІ перебувати на проголошені рішення, з урахуванням обмежень встановлених законом та отримувати від прес-секретаря інформацію дозволену для оприлюднення. Додаткове інформування відображається в роз’ясненні діючих обмежень на допуск на закрите судове засідання та вручення єдиної інфографічної пам’ятки розробленої Комунікаційним комітетом системи правосуддя та українсько-канадського проекту підтримки судової реформи.
Здійснення збору інформаціїта її фіксація здійснюється журналістами та представниками ЗМІ з пріоритетним врахуванням процесуального законодавства у відповідність до приналежності справи, що має підвищений суспільний інтерес.
Присутність журналістів та представників ЗМІ на відкритих судових засіданняхвідбувається без попередньої акредитації за пред’явленням документа, що посвідчує особу пред’явлення якого є обов’язковим для кожного журналіста чи представника ЗМІ окремо.
Фото-, аудіо-, відео- зйомку відкритих судових засідань у категоріїцивільних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення проводиться вільно журналістами та представниками ЗМІ. Трансляція судового засідання (в тому числі в соціальних мережах) здійснюється виключно за ухвалою суду. Для отримання дозволу на проведення трансляції судового засідання журналіст чи представник ЗМІ має звернутись з відповідною заявою.
Стенографування, нотування та запис на диктофон журналістами та представниками ЗМІ не потребує додатково дозволу у відкритих судових засіданнях категорії кримінального судочинства. Проведення в залі судового засідання фото-, відео- зйомки, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду. Фото-, відео-, аудіо зйомка проголошення рішення на відкритих судових засіданнях здійснюється без надання відповідного дозволу. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, судове рішення проголошується прилюдно з пропуском інформації, для дослідження якої проводилося закрите судове засідання та яка на момент проголошення судового рішення підлягає подальшому захисту від розголошення.
Проведення в залі судового засідання аудіо-, фото-, відео- запису, трансляція судового засідання здійснюється без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав. Прес-секретар перед судовим засіданням координує визначення місця облаштування аудіо-, фото-, відео- пристроїв в залі засідань. Звук чи світло від апаратури не мають відволікати присутніх. Сигнальні лампи або пристрої, які показують, що апаратуру ввімкнено, не мають бути помітними. Мікрофони та спеціальні кабелі розміщуються без створення можливих перешкод учасникам процесу у місцях з координованим прес-секретарем. Налаштовуванням та переміщенням може займатись одна особа зі знімальної групи.
Дотримання правил поведінки в судовому засіданні, вимог процесуального законодавства, не порушувати прав учасників справ, не чинення перешкод у відзначенні правосуддя є головними умовами перебування в судовому засіданні. Правила поведінки в залі судового засідання включають наступні вимоги: підводитись коли входить суд, виконувати розпорядження судді та розпорядника, слідкувати щоб апаратура працювала тихо і без спалахів, залишатися на місцях до завершення розгляду справи чи перерви, заслухувати рішення суду стоячи. До заборон в судовому засіданні відноситься: коментувати дії суду та учасників процесу, чинити дії, що свідчать про неповагу до суду, голосно розмовляти та жестикулювати. Порушення вищезазначених вимог тягне за собою ієрархічну відповідальність, установлену законом у виді попередження, видалення із зали суду та можливе накладання штрафу, виправних робіт або адміністративного арешту. Допуск на судові засідання може бути обмежено в разі відсутності вільних місць.
Акредитація журналіста, представників ЗМІ на доступ в судові засіданні здійснюється з урахуванням наявності заяви про здійснення акредитації без надання відповідного акредитаційного посвідчення. Заява про акредитацію журналіста має містити прізвище, ім'я та по батькові, адресу, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності). До заяви додаються копії документів, що посвідчують особу та засвідчують її професійну належність. Заява представника ЗМІ має містити повне найменування ЗМІ від імені якого діє представник, дату і номер реєстрації, адресу, адресу електронної пошти (за наявності), номер засобу зв'язку.
Акредитація журналістів та представників ЗМІ є обов’язковою в рамках проведення судом прес-конференцій, брифінгів, інтерв’ю. Акредитація здійснюється окремо на кожен захід організований судом шляхом складання відповідних списків за заявами. Заява про акредитацію журналіста має містити прізвище, ім'я та по батькові, адресу, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності). До заяви додаються копії документів, що посвідчують особу та засвідчують її професійну належність. Заява представника ЗМІ має містити повне найменування ЗМІ від імені якого діє представник, дату і номер реєстрації, адресу, адресу електронної пошти (за наявності), номер засобу зв'язку.
Інформування журналістів та представників ЗМІ про події та заходи суду відкриті для відвідування журналістами та представниками ЗМІ відбувається шляхом розміщення прес-анонсів на офіційному веб-сайті суду та офіційній сторінці суду в соціальній мережі Facebook.
Прес-секретар встановлює комунікацію з журналістами та представниками ЗМІ на тему підготовки та висвітлення прес-анонсів, прес-релізів шляхом розсилання електронною поштою відповідних повідомлень за настання комунікаційної необхідності, з подальшим моніторингом висвітленої інформації журналістами та представниками ЗМІ руху судових справ та діяльності суду.
Відповіді на усні, письмові та надіслані електронною поштою звернення журналістів та представників ЗМІ готуються прес-секретарем суду в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян» у межах своєї компетенції.